Güven İlaçlama
  • Kırkayak

            Eklembacaklı canlılar arasında yer alan kırkayağın vücudu bölmeler şeklinde olmakla birlikte adından da anlaşılacağı üzere çok sayıda ayağa sahiptir. Çıyan ile ayırt edilemeyecek kadar benzeyen kırkayak binlerce türe sahiptir. Çürükçül olarak beslenen kırkayaklar, bitkilere ve genç köklerine ciddi zararlar vererek kurumalarına neden olur. Genellikle nemli ve ağaçlık alanların bulunduğu bölgelerde yaşayan kırkayakların bazı türleri zehirli olduğundan, insan hayatı açısından da ciddi sorunlara yol açar. Bunun yanı sıra son derece zehirli olan çiyan ile kırkayağı ayırt etmek bazı türler için çok zor olduğundan, ilaçlama yaptırmanın önemi artar. Zira kırkayak zannedilen haşere, çıyan olabilir ve bu durumda ciddi zehirlenmeler meydana gelebilir.
            Tehlikeyi kolaylıkla sezebilen kırkayak, bunun yanı sıra çok iyi bir şekilde gizlenebildiği için de zehirli olan türleri büyük tehlikeye yol açar. Ev, iş yeri gibi alanlarda bitkilerin bulunduğu alanlara yakın yerlerde yuva yapan kırkayaklar, ezilerek öldürüldüğünde uzun zaman geçmeyecek kötü bir kokuya neden olur. Bu nedenle bu haşerelerden kurtulmak için kırkayak ilaçlama yaptırmak büyük önem taşır.

            Kırkayak ilaçlaması iç ve dış mekanlarda sıvı ilaçlama tekniği ile uygulanabilir. Kırkayağın yoğun olarak yaşadığı alanlarda kırkayak ilaçları doz arttırılarak uygulanmalıdır. Bazı türleri son derece zehirli olan ve dokunulduğu anda dahi felç gibi ani reaksiyonlara neden olabilen kırkayaktan kurtulmak için bireysel yöntemlere başvurmak sağlık açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Kırkayak ilaçlama işlemleri için Sağlık Bakanlığından onaylı Güven İlaçlama'dan hizmet almak, maddi açıdan ve sağlık yönünden en etkili çözüm yollarından biridir.